1 listopada to dzień, w którym udajemy się na cmentarze by odwiedzić groby bliskich, którzy odeszli.

W tym dniu zastanawiamy się nad przemijaniem, sensem i kruchością życia. To czas zadumy i refleksji, dzień, którego mottem powinien być cytat „Człowiek żyje tak długo jak długo trwa pamięć o nim”. Odwiedzając w tym dniu groby bliskich jak i stare nekropolie warto się zastanowić jak głęboko sięga nasza pamięć skoro istnieją cmentarze kompletnie zapomniane.

Jeden z nich znajduje się w Cieszkowskim lesie. Jest to stara nekropolia, która miała charakter rodowy.

Położona na niewielkim wzniesieniu, otoczona niskim murem jest miejscem wiecznego spoczynku dawnych właścicieli dóbr Cieszkowskich rodziny von Pűcklerów, nad którym góruje kamienny monumentalny krzyż wykonany z granitu. 

Dziś nekropolia jest strasznie zaniedbana. Cmentarz został zdewastowany, miejsca pochówków rozkopywane. Nie zachowała się żadna płyta nagrobna. W gęstych zaroślach możemy dostrzec tylko pozostałości schodów i resztki kamiennego muru.

Wyrwane zostały też tablice znajdujące się pod krzyżem a on sam, co najmniej jeden raz naprawiany, o czym świadczą metalowe ściągi i kotwy. Dawniej tym miejscem opiekowali się mieszkańcy Cieszkowa, dziś już mało, kto jest w stanie wskazać miejsce tej nekropolii. Pytając o to miejsce i chcąc sprawdzić zasób wiedzy mieszkańców uzyskaliśmy kilka odpowiedzi niestety błędnych.

Cóż nie wiadomo, którzy członkowie rodu Pűcklerów zostali tam pochowani, zachowanych dokumentów na ten temat nie ma. Kolejny raz wypada przytoczyć cytat, „ Gdy gaśnie pamięć ludzka dalej mówią kamienie „

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.