CMENTARZ EWANGELICKI W MIĘKINI.

Ta stara nekropolia położona jest po lewej stronie drogi wiodącej z Miękini na Kadłub. Usytuowanie cmentarza na wzniesieniu wśród zieleni, na skraju lasu może nie jest niczym dziwnym. Ciekawostką jednak jest fakt, że jest to jeden z nielicznych cmentarzy tarasowych.

Nekropolia powstała na zboczu niewielkiego wzniesienia, pochówki natomiast odbywały się na przygotowanych tarasach. Do pokonywania różnic w poziomach między tarasami służyły schody. W prawej części cmentarza znajdowała się kaplica, niestety po 1945 roku została rozebrana, a miejsce zdewastowane. Dziś odwiedzając tą nekropolię spotykamy porozbijane i poprzewracane płyty nagrobne, nieliczne z nich zostały ponownie postawione, ktoś zapalił znicz gdzie indziej dostrzegamy kwiaty. Na końcu centralnej alei stoi drewniany krzyż, został postawiony w tym miejscu niedawno, stary leży połamany i spróchniały kilka metrów dalej patibulum odpadło od głównego trzonu krzyża, który całkowicie porósł leśnym bluszczem.

Jak wyglądała ta nekropolia przed wojną możemy zobaczyć na nielicznych ze względu na tematykę fotografiach. Do dziś niestety niewiele z niej zostało, ludzka pamięć powoli gaśnie.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.