CZY SCHRONY NA WĄDOŁACH SKRYWAJĄ JAKĄŚ TAJEMNICĘ?

Na to pytanie, czy mi się to udało rozwiązać ich tajemnicę postanowiłam odpowiedzieć w poniższym tekście, jest wciąż wiele niewiadomych i tropów prowadzących do nikąd, sprawdzanie ich przypomina dreptanie w kółko.Miejsce, w którym się znajdują schrony nie stanowi żadnej tajemnicy dla miłośników militarnych pozostałości wojennych. Zagadką pozostaje cel wybudowania schronów. O ich istnieniu wiem od wielu lat, od co najmniej kilku zastanawiam się nad celem ich powstania w tym miejscu. Być może na samym zastanawianiu by się skończyło gdyby nie któraś z rzędu wycieczka w to miejsce, podczas której odkryłam, że prócz ogólnie znanego ok 30 metrowego odcinka znajduje się jeszcze jeden ciąg schronów. Być może dwa znacznie oddalone od siebie odcinki schronów są częścią całego kompleksu schronów?. Dwa są do teraz dostępne reszta z jakichś względów została zasypana bądź uległa zniszczeniu. Osobiście bardziej bym była skłonna za tym, że jeżeli istnieją są zasypane, niż że zostały zniszczone.Co w nich dziwnego. Pierwszą zastanawiającą mnie rzeczą jest miejsce, w którym zostały wybudowane. Lokalizacja w zasadzie nie pasuje do niczego.  Znajdują się na końcu wioski w polu. Teren, w którym się znajdują jest powiedzmy terenem trudnym, oddalonym od zabudowań, położonym w szczerym polu. Ukształtowanie terenu też jest w pewnym stopniu zagadką, ponieważ jest to duże wgłębienie w terenie o powierzchni blisko 30 arów.

Skąd ta dziura w polu. Zaciekawiona tematem rozpytałam bodajże wszystkich najstarszych mieszkańców Wądołów, którzy jednogłośnie powtarzają wersję jakoby w to miejsce miała upaść bomba a wgłębienie jest efektem wybuchu. Oglądając to miejsce na Geoportalu wcale to na lej bombowy nie wygląda. Bardziej na wyrobisko o w miarę symetrycznych kształtach.Na mapie z 1918 roku miejsce to jest wyraźnie zaznaczone, prawdopodobnie było to wyrobisko po żwirowni lub piaskowni. Jak się okazuje najbardziej pewne i sprawdzone źródło informacji, jakim jest pamięć starych ludzi w tym przypadku okazała się ślepym torem, a opowieść o leju bombowym Urban legend.Za tym, że wydobywano tam piasek bądź żwir przemawia fakt, że schrony są nim obsypane. Jednak na pewno zostały wybudowane w tamtym miejscu w 1942-44 roku. Są wykonane z prefabrykatów niemieckich, które były w tych latach produkowane seryjnie. Elementy są typowymi, jakie używano do budowy Strzelin przeciwlotniczych. Posiadają system odwadniający jak i napowietrzania.  Szukałam podobieństw, mając wrażenie, że już wcześniej gdzieś schrony wykonane z tego typu segmentów widziałam. Stawiałam na to, że schrony na byłym Oleśnickim lotnisku są z takich samych elementów, niestety porównując ich kształt różnią się od siebie.

Jedna z kilku hipotez, jaką usłyszałam i którą rozważałam była ta, że w tym miejscu znajdowała się bateria przeciwlotnicza. Pomysł przyznam bardzo ciekawy, lecz przy wnikliwym zapoznaniu się z tematem okazuje się teorią bardzo słabą na wyjaśnienie celu budowy tych umocnień.

Za baterią przeciwlotniczą przemawia fakt, że być może wojska Niemieckie spodziewały się ataku z tamtej strony, jednak walki w tamtym rejonie były w zasadzie potyczkami, wątpliwości potęguje fakt, iż schrony znajdują się od strony północnej, co w ogóle nie pasuje do granic z polską, które były od południa. Od tej strony, co są schrony były tylko Niemcy – więc, po co stawiać stanowisko?, Zasadnicza linia ataku w trakcie wyzwalania Oleśnicy zaczęła się od strony lotniska, które było w tamtym czasie bazą lotniczą Luftwaffe. Za baterią też przemawia bliskość ZNTK, które w tamtym okresie było Zakładem Naprawczym Kolei Rzeszy (RAW) zakłady zajmowały się produkcją zbrojeniową. Co konkretnie tam produkowano? Być może części do samolotów lub elementy ich uzbrojenia.

Odległość schronów od ZNTK to 900 metrów, czyli odległość jak najbardziej odpowiednia na ulokowanie baterii przeciwlotniczej jednak nie znalazłam żadnej betonowej podstawy pod działo, żadnych mniejszych lub większych elementów wykonanych z betonu. Zatem żadne ciężkie działo nie znajdowało się w tym miejscu, być może ulokowane było jakieś na kołach wciągane lub wpychane w razie potrzeby. Pytanie tylko, po co? dla obsługi jednej baterii budować dwa ponad 30 metrowe ciągi schronów, które być może są większym kompleksem?

Schrony na potrzeby ludności oraz ZNTK. To najsłabsza teoria zważywszy na słabe zaludnienie wioski oraz odległość od ZNTK, które notabene miało swoje schrony na terenie zakładu oraz przed nim dla pracowników.

Relikt zimnej wojny. To ciekawa teoria, z którą spotkałam się całkiem niedawno jakoby na początku lat 70 tych schrony w tym miejscu zostały wybudowane. Fakt, świat z niepokojem wstrzymywał oddech przed widmem trzeciej wojny światowej, większość zaniedbywanych obiektów OC przeżywała swój renesans i została przywrócona do swej świetności. Jednak budowa schronów na obrzeżach miasta i to z elementów poniemieckich?. Nikt tego wydarzenia, które byłoby nie małą miejscową sensacją nie widział?. Na małej wiosce gdzie praktycznie każdy z każdym się zna trudno nie zauważyć ciężkiego sprzętu i budowy schronów przez wojsko, które zapewne teren by pilnowało. Teoria ciekawa jednak nie znajduje poparcia w faktach.

I tak powoli repertuar możliwości i teorii się kończy. Pozostaje jednak, według mnie najbardziej logiczna. Otóż Na terenie Oleśnicy znajdowało się kilka obozów jenieckich. Większość z nich ulokowana była w pobliżu ZNTK. Były baraki, w których mieszkali jeńcy, w pobliżu rozsiane były schrony. Teraz trudno by szukać baraków, jednak schrony pozostały.

Postanowiłam im się przyjrzeć. Obecnie tereny gdzie stały baraki to tereny działkowe, schrony zostały zamurowane, na miejscu innych postawiono bloki. Te schrony opiszę w oddzielnym temacie jednak powiązanie schronów z obozami okazało się bardzo trafne, ponieważ zaczęłam dokładnie analizować wszystkie miejsca, w których stały baraki więźniów. Okazuje się, że na terenie byłego ogrodnictwa kolejowego ( nie istnieje) stały poobozowe baraki, które były wykorzystywane przez ogrodnictwo na magazyny itd. Po rozwiązaniu ogrodnictwa teren został przeznaczony pod zabudowę, baraki zostały rozebrane pozostały tylko fundamenty oraz schrony. Ja baraków nie pamiętam, jednak, jako uczennica podstawówki bawiłam się tam w chowanego. Fakt nie przywiązywałam do tego wagi, jednak teraz uzmysłowiłam sobie, że wrażenie jakobym już podobne schrony do tych na Wądołach widziała nie było mylne.  Otóż mam stu procentową pewność, że schrony z byłego ogrodnictwa i schrony na wądołach były wykonane z takich samych prefabrykatów ( kształt).Wiążąc obozy jenieckie ze schronami postanowiłam ustalić ilość jeńców w danym obozie. Z pomocą przyszła kolejny raz strona Pana Marka Nienałtowskiego otóż;

„ Największy obóz dla obcokrajowców znajdował się przy obecnych ZNTK. Ogółem mieszkało w nim 7-8 tysięcy osób. W obozie tym znajdowały się dwa wydzielone i pilnie strzeżone podobozy dla około 250 niewolników francuskich i 500 rosyjskich. Poza tym mieszkało tam około 800 Polaków, 2.500 Rosjan – cywilów, 300 Francuzów – cywilów, 200 Hiszpanów, 200 Litwinów, 500 Czechów, 200 Rumunów, 400 Ślązaków. Około 80 osób stanowili polscy Volksdeutsche, przeważnie z Kępna i okolic. Przy czym Ślązacy, Czesi, Rumuni, Litwini i volksdeutsche mieszkali oddzielnie i byli traktowani tak jak Niemcy”. „W obozie na terenie byłego ogrodnictwa PKP mieszkało około 500 Polaków i 300 Rosjan – cywilów”.„Poza tym istniały jeszcze dwa małe obozy. Jeden znajdował się na terenie Wądołów w sali obok restauracji na końcu wsi po prawej stronie. Mieszkało tam 42 Polaków, 36 Czechów i 24 byłych niewolników polskich.”Zatem na Wądołach znajdował się jeden z obozów. Miejsce, w którym się znajdował a schrony to odległość zaledwie 100 m. Być może rozwiązanie zagadki powstania tych umocnień jest ściśle związana z obozami i te powstały na ich potrzeby. Wielce prawdopodobnym jest, że planowano część jeńców z przeludnionych baraków ulokowanych na przeciwko ZNTK przenieść na teren wądołów. To tłumaczyłoby wybudowanie być może całego kompleksu schronów, mogących pomieścić dużą liczbę jeńców.A może było całkowicie odwrotnie, planowano zrobić duży obóz na Wądołach, wybudowano schrony, jednak  zważywszy na dużą odległość od ZNTK i konieczność prowadzenia więźniów do pracy na ponad 1,5 km dystansie z pomysłu zrezygnowano. Za tą teorią przemawia fakt iż obóz na Wądołach istniał do 1943 roku.Co tak na dobrą sprawę skłoniło mnie do podjęcia tego tematu?. Być może to zwykła chęć wyjaśnienia niewyjaśnionego, a być może obowiązek, jako Tropicielki Historii pokusić się, chociaż zbliżyć do wyjaśnienia tej być może ostatniej zagadki militarnej w Oleśnicy. Bez wątpienia teren należy jeszcze dokładnie przebadać, nie wiadomo czy nie istnieje dalszy ciąg kompleksu, a może coś, o czym jeszcze nie wiem.  

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

2 komentarze

  • Czy aby napewno to sa schrony Niemieckie. W odleglosci 200-250 metrow w prawo znajdowala sie stacja antenowa badz radary zwiazku radzieckiego. Wglad do map radzieckich zrobilem. Ciekawa rzecz z zdjeci znajduje sie w odleglosci 1.2km

    • Schrony na pewno są wykonane z prefabrykatów Niemieckich. Natomiast, nigdy się nie spotkałam z informacją by w pobliżu znajdowała się stacja antenowa bądź radary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.