Dwór w Pawłowicach Namysłowskich.

Dworek w Pawłowicach Namysłowskich urzeka swą prostotą, daleko mu do innych dzieł architektonicznych, jakie możemy spotykać na terenie Opolszczyzny, nie jest też dziełem żadnego wybitnego architekta tamtych czasów, niemniej jego prostota sprawia, że nie sposób przejechać koło niego obojętnie.

Dworek położony jest na skraju prawie pięciohektarowego parku, w którym występują dość rzadkie gatunki drzew takie jak Skrzydłorzech kaukaski i Jesion pensylwański sporo w nim także bardziej znanych gatunków jak np. Grab, Lipa czy Dąb szypułkowany. Klasycystyczny budynek został wzniesiony na planie prostokąta, jako dwukondygnacjowy, nakryty dachem czterospadowym, Fasadę dworu ozdobiono centralnym ryzalitem zwieńczonym attyką, główne wejście poprzedza drewniany ganek.

XIX wieczny dworek w Pawłowicach Namysłowskich do 1945 roku był własnością rodu Blomeyerów, którzy posiadali również majątek w Idzikowicach oraz wybudowali kościół, który był projektowany przez Kleina i Wolffa, być może dwór jest dziełem któregoś z nich. Wojenną zawieruchę przeżył bez większego uszczerbku a w powojennej Polsce stał się własnością PGR z przeznaczeniem na mieszkania pracownicze, w późniejszych latach trafił do AWR SA, obecnie dalej pozostaje zamieszkały.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.