Dwór Warzęgowo

Warzęgowo to niewielka wieś położona u źródeł rzeki Jezierzycy na krańcu Wzgórz Trzebnickich w powiecie wołowskim. Pomimo że pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku to dopiero w 1845 roku wybudowano w niej klasycystyczną rezydencję. Inicjatorem był zapewne baron von Stosch, który kilka lat wcześniej nabył dobra w Warzęgowie. Front rezydencji skierowany jest na dziedziniec folwarczny od północy natomiast do dworu przylega park. Obiekt wybudowano na planie prostokąta, jest to budowla dwukondygnacyjna, z użytkowym poddaszem, nakryta dachem naczółkowym. Na tyłach od strony ogrodu znajdowało się drugie wejście ozdobione rzeźbioną drewnianą werandą.

Na przestrzeni lat zmieniali się właściciele dóbr w Warzęgowie. Przed 1856 roku majątek przeszedł w ręce rodziny von Siegsfeld, w 1904 roku Joseph Simon odkupił od rodziny von Siegsfeld Warzęgowo. Ostatnimi przedwojennymi właścicielami dworu byli Teodor i Alfred Simon. Po drugiej wojnie światowej majątek przejęło państwo polskie. Po znacjonalizowaniu posiadłości pałac zamieniono w wielorodzinny budynek mieszkalny.

Do Warzęgowa trafiłam w upalne niedzielne popołudnie, a o znalezieniu tego pięknego obiektu zadecydowało zwykłe ludzkie pragnienie, które zmusiło mnie do poszukiwań otwartego sklepu. Moje poszukiwania zakończyły się podwójnym sukcesem, okazało się, że za sklepem znajdują się pozostałości dworskich zabudowań z przepiękną, choć zaniedbaną rezydencją.  Parkując samochód zastanawiałam się czy przypadkiem nie naruszam czyjejś własności, ponieważ jak to bywa w takich sytuacjach nieznany samochód na obcych tablicach rejestracyjnych wywołuje sytuacje patową, tak naprawdę nie wiadomo, co intruzi zainteresowani pałacem chcą.

I tym razem los okazał się łaskawy, wysiadając z samochodu zagadnęłam przechodzącego elegancko ubranego starszego pana czy wie coś na temat dworu. Najwyraźniej trafiłam w dziesiątkę, ponieważ mężczyzna okazał się kopalnią wiedzy o obiekcie i niewiele brakowało a mogłabym zobaczyć go od środka jednak klucze miał syn mojego rozmówcy i kilka minut wcześniej gdzieś pojechał. Nie chciałam nadużywać gościnności, być może jeszcze tam wrócę a na tamten moment zadowoliłam się opowiedzianą historią pana, który długie lata w tej rezydencji mieszkał.

Teraz dworek jest opuszczony, nikt już w nim nie mieszka,powoli pozostawiony samemu sobie popada w ruinę. Jednak nie zawsze tak było, powojnie zostało prawie całe wyposażenie meble, obrazy, dywany, piękna porcelana,piękne hole i sale,  w których zachowała się jeszcze niemiecka farba. Na strychu znajdowała się wędzarnia i pokoje dla służby, w ogromnych dworskich piwnicach kuchnia z niebieskimi kafelkami. Szyb windy prowadził z piwnic wprost na dworskie salony, całość była ogrzewana centralnym ogrzewaniem, w którym palono torfem, jego kopalnia znajdowała się niedaleko Warzęgowa. Ponoć torf był dostarczany kolejką wąskotorową, której szyny prowadziły w pobliże rezydencji.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Dziś dworek stracił dawny blask, przypałacowy park i ogród zdziczał, rzeźbiona weranda na tyłach zdominowana została przez czarny bez,zawalona i spróchniała znajduje się w agonalnym stanie. Najwyraźniej brakuje pomysłu na ponowne zagospodarowanie obiektu, byli mieszkańcy wyprowadzili się z niego do lepszych, nowocześniejszych o wyższych standardach domów. Starszy pan wspomniał o Niemce, która odwiedzała dworek, przywoziła zdjęcia opowiadała o swoich przodkach, którzy tu mieszkali, ponoć była zainteresowana inwestycją w obiekt,ale uległa jakiemuś nieszczęśliwemu wypadkowi, który zniweczył plany. Przed dworem rosną stare Robinie, co roku wspaniałe, pachnące białe kwiaty, które,zebrane w groniaste kwiatostany, pojawiają się na przełomie maja i czerwca przywołują dawny klimat, gdy rezydencja tętniła życiem. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

   

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

1 Comment

  • Szkoda, że popada w ruinę. Nikt się nie zainteresuje ratowaniem go. Jak byłam u koleżanki w Lubuskiem pełno tam takich podupadłych dworków niestety. Stoją i niszczeją jak ten.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.