Folwark w Jemielnej

Dziś próżno szukać choćby najmniejszych śladów po pałacu w Jemielnej. Nie zachowała się do naszych czasów żadna widokówka czy choćby rycina ukazująca ten obiekt.O tym, że był to jeden z piękniejszych pałaców świadczyć może brama wjazdowa do folwarku, jaki wraz z parkiem krajobrazowym stanowił założenie pałacowe. Zachowała się także druga brama wjazdowa od strony północnej wykonana w całości z piaskowca. Ewidentnie widać, że była częścią zabudowania które w chwili obecnej już nie istnieje.Pałac w Jemielnej wzmiankowany był wraz z folwarkiem w 1845r i został najprawdopodobniej wybudowany z inicjatywy hrabiego Ludwiga Alexandera von Dyhrna auf Gimmela und Schönau. Wielce prawdopodobnym jest, że został zrujnowany podczas działań wojennych, rozebrany w latach PRL gdzie folwark stał się częścią PGR.

Starszy pan, którego zapytałam o ruiny pałacu wskazał mi tylko miejsce, w którym się znajdował. Twierdził że pałace były dwa?. Mój rozmówca stwierdził, że pałac wraz ze znajdującymi się w jego pobliżu fontannami lub basenem, który był wyłożony pięknymi płytkami został za czasów działalności PGR zrównany koparkami.

Dziś podziwiać możemy obie bramy, to, co pozostało po folwarku to zniszczone stodoły, które chylą się ku upadkowi. Dawny park krajobrazowy w zasadzie nie istnieje.

Aktualizacja 14.04.2018;

W archiwum dolny Ślask.org znalazłam widokówki z Jemielnej. Na których jest ukazana brama folwarku oraz dwór. W Niemieckiej Wikipedii natrafiłam na rycinę która przedstawia całkiem inny obiekt wykazywany jako pałac w Jemielnej.

Być może mój rozmówca miał rację i w Jemielnej znajdował się dwór wykazywany na widokówkach a także pałac który patrząc na rycinę bardzo pasuje stylem architektonicznym do bramy wykonanej z piaskowca.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.