GROBOWIEC HRABIEGO MALTZANA W MILICZU.

W południowej części Milickiego parku pałacowego, ukryty w gęstych zaroślach kryje się wzniesiony w latach 30 ubiegłego wieku grobowiec rodziny von Maltzanów. Niegdyś teren tej mającej rodzinny charakter nekropolii był ogrodzony, świadczą o tym pozostałości po bramie.

Grobowiec wykonany z rudy darniowej jest miejscem spoczynku Andrzeja Maltzana i jego żony. Obiekt zaniedbany i bardzo zniszczony, na grobowcu można dostrzec zarys po płaskorzeźbie wykonanej najprawdopodobniej z miedzi, niestety została zerwana i zniszczona po wyzwoleniu tych ziem przez radzieckich żołnierzy.

Jednak nie tylko armia czerwona dokonywała zniszczeń w tym miejscu. W 1990 roku zostały skradzione lub zniszczone dwie marmurowe kolumny, które znajdowały się po obu stronach grobowca w jego narożnikach. Do dziś pozostał po lewej stronie mały fragment jednej z kolumn. Obie były bogato zdobione, jedna z motywy zwierzęce natomiast druga w roślinne.

Przed grobowcem w niewielkim zapadlisku znajduje się olbrzymia betonowa płyta. Zapewne to ona dała podwaliny miejscowej legendzie jakoby z grobowca istniało tajemne przejście ciągnące się pod parkiem aż do zabudowań pałacowych. Teoria ciekawa jak na drogę ucieczkową z pałacu, jednak nie mają racji bytu ze względu na topografię terenu i rozlewiska rzeki Młynówki

 

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.