KÓRNIK – STRASZNA DAMA Z PORTRETU.

W życiu Teofili z Działyńskich Szołdrskiej – Potulickiej, XVIII – wiecznej damy, której pasją było dostosowywanie pałacu i ogrodu do najnowszych trendów, nie doszukano się niczego, za co musiałaby pokutować po śmierci. Wprawdzie bieliznę posyłała do prania w Paryżu, czym gorszyła proboszcza i obrażała miejscowe praczki, ale na tym wiedza o jej przewinieniach się kończy.
Dama strasząca do dzisiaj w kórnickim pałacu w pobliżu Poznania nie grzeszyła nawet urodą. Niemal zupełny brak ust, ciężką szczękę i długi hakowaty nos zauważył i odmalował bez litości Antoine Pesne, nadworny malarz królów pruskich.Naturalnej wielkości portret Teofili Działyńskiej ma wadliwe proporcje. Jeden z barków wydaje się za długi. Jej stopa znajduje się w takim położeniu w stosunku do korpusu, że gdyby portretowana naprawdę potrafiła stać w ten sposób bez ruchu, byłaby z tego słynna.
Tymczasem słynie z tego że co noc unosi suknię, schodzi z bardzo niewygodnego portretu wiszącego w sali herbowej, i w niebieskawej poświacie, szeleszcząc krochmalonymi koronkami, zbiega po schodach, przenika przez drzwi i wita się z duchem mężczyzny, który zabiera ją na konną przejażdżkę wokół pałacu. Zanim wstaje świt, Działyńska ponownie przenika przez przeszkody, na które trafia w drodze na miejsce, ciężko wzdycha i wpasowuje się w złotą ramę obrazu. Teofila z Działyńskich Szołdrska – Potulicka pochowała dwóch mężów, rozpaczając umiarkowanie.Oba małżeństwa, i z Szołdrskim, i z Potulickim, były nieudane. Mężowie nie garnęli się do wiedzy, tymczasem żona, stale poszerzająca horyzonty, lubiła rozmawiać. Aby mieć spokój i czas na czytanie, nagminnie wymawiała się potężnymi migrenami. W związku z tym miała tylko jednego potomka. To jemu przekazała w spadku wszystkie dobra, wraz z pałacem i parkiem wychodzącymi z mody, no i sobą, wychodzącą z portretu.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.