KOŚCIÓŁ EWANGELICKI W GOSZCZU

Zwiedzając zabudowania pałacowe w Goszczu, trudno nie wspomnieć o Kościele ewangelickim który jest integralną częścią zespołu pałacowego rodu Reinchenbachów. Wybudowany w latach 1743 – 1749 jest jednym z najstarszych istniejących Kościołów ewangelickich w Polsce.

Późnobarokowa budowla została opuszczona w 1945 roku. Jak w pałacu tak i tu wandale odcisnęli swoje piętno. Kościół jednak w porę został zabezpieczony, w miejsce witraży pojawiły się cegły, jednak cel uświęca środki i skutecznie zapobiega plądrowaniu i dalszej dewastacji wnętrza.Zwiedzanie oraz wykonanie dokumentacji Foto-Video umożliwiła nam pani Ewa ze Stowarzyszenia Św. Magdaleny. Za co chcemy bardzo serdecznie podziękować.

Nie oznacza to jednak że obiekt jest udostępniony turystycznie.Nad wejściem głównym znajduje się kartusz herbowy, najprawdopodobniej rodziny Reinchenbach.
Pomimo widocznych śladów wandalizmu gdy kościół pozostawał niezabezpieczony, wnętrze robi oszałamiające wrażenie. 

W kościele znajdują się sarkofagi – późnobarokowy Fryderyki Charlotty hr. v. Schönaich-Carolath, zm. 1741, i rokokowy Henryka Leopolda v. Reichenbacha, zm. 1775, oraz jeden którego nie udało nam się zidentyfikować dziecięcy. Sarkofagi niestety zostały rozkradzione i zbezczeszczone. 

 Zachowały się schody prowadzące na dzwonnice, gdzie można zaobserwować jak zostało wykonane sklepienie sufitowe. W dość dobrym stanie jest ambona i balustrady na balkonach,
na piętrze znajdował się kominek, na cegłach widać jeszcze ślady sadzy 

Dzięki staraniom Stowarzyszenia Św. Magdaleny kościół ma zostać wyremontowany i stać się „Świątynią Artystów”. Miejscem wystaw, spotkań jednym słowem, miejscem przeznaczonym dla szeroko pojętej kultury. 

 

 

 

 

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.