KOŚCIÓŁ P.W. CHRYSTUSA KRÓLA W CIESZKOWIE.

Jest to jeden z dwóch Cieszkowskich kościołów. W tej chwili pełni funkcję kościoła pomocniczego Parafii Cieszkowskiej, jednak jest to najstarsza budowla tego typu w Cieszkowie.

Pierwsze wzmianki o kościele w Cieszkowie pochodzą z 1666 roku, chociaż bardziej trafnym określeniem byłoby Dom Modlitw, być może była to kaplica skupiająca ewangelików na modłach. Nietrwała konstrukcja obiektu na przestrzeni lat uległa jednak zniszczeniu.
W 1728 roku jeden ze zmieniających się właścicieli dóbr Cieszkowskich Flemming, nakazał budowę w tym miejscu drewnianego obiektu, który miał być nowym miejscem modlitw. Niestety marszałek Flemming nie był długo właścicielem Cieszkowa, zmarł.


1745 rok to początek panowania w Cieszkowie Księżnej Katarzyny Sapieżyny, która to w tym roku Cieszków nabyła. Jest to początek rozwoju i stabilizacji gospodarczej Cieszkowa. Aby uniknąć podziałów religijnych, ponieważ mieszkańcami byli zarówno katolicy i protestanci Księżna, jako dobra administratorka swoich dóbr z myślą o ewangelickiej części mieszkańców w 1749 roku uzyskuje pozwolenie od króla na budowę Domu Modlitw. Stary obiekt wybudowany przez Flemminga zostaje rozebrany, dwa lata później w tym miejscu następuje uroczysta inauguracja i świątynia została nazywana „ Kościołem Katarzyny”.

Zapewne podczas budowy świątyni dla ewangelików Księżna miała w zamysłach wybudowanie również Kościoła katolickiego, ponieważ około 1753 powstaje największa inwestycja księżnej Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, patrząc na zbieżność dat budowy obu obiektów nie można wykluczyć, że obie inwestycje powstawały równocześnie.

Podczas wielkiego pożaru, w 1826 który to spustoszył Cieszków kościół się spalił, został odbudowany w stylu neogotyckim w 1828 przez ówczesnego właściciela ziem Cieszkowskich barona Moritza Teichmanna i w tej formie możemy podziwiać go do dnia dzisiejszego.
Dzięki uprzejmości Proboszcza Cieszkowa ks. Piotra Strykowskiego mogłam dokonać dokumentacji fotograficznej wnętrza tego kościoła. W odróżnieniu do drugiego Cieszkowskiego kościoła WNMP wybudowanego z wielkim przepychem, tu rzuca się w oczy prostota i skromność, jaka cechuje większość kościołów ewangelickich. Bryła kościoła została wzniesiona na planie prostokąta, jest to kościół salowy z płaskim sufitem. Wnętrze drewniane posiadające dwie symetrycznie rozmieszczone dwupoziomowe empory.

Na wieży kościelnej umieszczono zegar oraz trzy dzwony. Obiekt był kilkakrotnie remontowany w latach 60-63 i 73 ubiegłego wieku. Obecnie są zbierane środki na kolejny remont świątyni. W sieni kościoła znajduje się księga pamiątkowa dla odwiedzających świątynię, dzięki niej można zostawić swój ślad na Cieszkowskim szlaku.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.