MŁYN ZBOŻOWY W BOGUSZYCACH

Korzystając ze sprzyjającej aury za oknem, która bardziej oscyluje między wczesną wiosną a późną jesienią i wcale nie przypomina zimy, postanowiłam odwiedzić stary młyn.

Obiekt najprawdopodobniej został wybudowany pod koniec XVIII wieku i należał do majątku rodziny von Randow, której to rezydencja znajdowała się w Boguszycach. Młyn w tej chwili znajduje się na granicy Boguszyc i Spalic umiejscowiony jest na rzece Oleśnica zwanej też Oleśniczanką.

Rzeczka ta w tym miejscu była najwyraźniej wykorzystywana przez dwa młyny, które w tym miejscu użytkowały jeden ciek wodny. Jeden młyn zaznaczony na mapie z 1883 wykazany jest, jako młyn kostny.

Drugi był młynem zbożowym. Usytuowany jest bliżej drogi wiodącej ze Spalic na Boguszyce. Do dziś w zasadzie niewiele po jego dawnej świetności zostało. Zachował się budynek młyna pozostały śluzy do spiętrzania wody. Oraz tablica z nieczytelnym już dziś napisem. Czy coś przetrwało z dawnego wyposażenia w środku?. Nie wiem.

Obiekt jest własnością prywatną, Właściciel bądź dzierżawca jeszcze kilka lat temu zajmował się drewnem, prawdopodobnie znajdowała się na terenie młyna stolarnia lub malutki tartak. Teraz teren wygląda na zamknięty. Jaki będzie dalszy los tego zabytkowego młyna? Czy nienajlepszy już stan, w jakim się znajduje się poprawi? Czy jak większość obiektów znajdujących się w prywatnych rękach a na które nie ma pomysłu by je zagospodarować stanie się ruiną?. Myślę, że przy odrobinie dobrej woli młyn mógłby stać się wielką atrakcją turystyczną gdyby go odrestaurować i przywrócić mu dawny blask.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.