Niepewne losy Oleśnickiego zamku

Ilekroć spotykam w mediach społecznościowych wpis na temat Oleśnickiego zamku z bojaźnią zerkam w jego stronę. Wielokrotnie czytam, że jest piękny, unikatowy z bogatą historią itd. Oczywiście to wszystko prawda, jednak ja żyjąc w jego pobliżu dostrzegam jak zamek marnieje, z roku na rok z miesiąca na miesiąc widzę jak jego kondycja spada. Od kilku lat zastanawiałam się, dlaczego władze nie podejmują prób remontu tego niewątpliwie pięknego obiektu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Obecnie coraz częściej w lokalnych mediach pojawiają się informacje o niepewnych losach Oleśnickiego zamku. Zamkiem od lat zarządza Centrum Kształcenia i Wychowania OHP, zawsze raziło mnie to jak można dopuścić do tego by nazwijmy to „ trudna młodzież” dewastowała zabytkowy obiekt i udawać, że nic się nie dzieje.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Zapewne jak i zarządca obiektu tak i władze miasta zdawały sobie sprawę z tego, że nadjedzie dzień, w którym zamek będzie wymagał remontu. Dlaczego nic z tym nie robiono? Co prawda jedno skrzydło doczekało się nowego dachu jednak tak na dobrą sprawę to kropla w morzu potrzeb. Obecnie coraz częściej słychać głosy, że OHP chce wyprowadzić się zamku, powodem mają być zbyt wysokie koszty utrzymania obiektu.  Zamek powierzono Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w 1993 roku, zatem 26 lat temu i do tej pory te koszty nie były zbyt wysokie?  

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Z moich obserwacji Zamek Książąt Oleśnickich tonie w oparach absurdu. Cytując za portalem Moja Oleśnica (…) Główna obawa oleśnickiego samorządu związana z możliwością przejęcia zabytkowego obiektu, wynika z astronomicznych nakładów, które należy ponieść na jego odnowienie. – Należy podkreślić, że utrzymanie obiektu to jedno, a jego remont drugie. Szacujemy, że 200 mln zł to minimalna kwota, jaką trzeba by na ten cel wydać. Nawet, jeśli, zakładając hipotetycznie, chcielibyśmy zaciągnąć kredyt, po prostu nikt by nam takiej kwoty nie pożyczył – informuje E. Małys-Niczypor (…)

(…) nie mamy szans, ani możliwości. Według otrzymanej informacji sama wymiana okien to koszt 11 milionów złotych, a to niczego nie rozwiązuje – dodawał burmistrz Bronś (…)

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Z całym szacunkiem, ale za sumę 200 mln można wybudować obok nowy zamek i wyremontować istniejący. 11 Milionów za okna? Szacunkowo niech obiekt ma 500 okien to daje nam 22000 za jedno okno. Ok, niech ich jest 1000 a co tam w końcu liczy się gest, to daje 11000 za sztukę. Pozostawię to bez komentarza w oczekiwaniu na kolejne wyliczenia kosztów remontu.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.