O CMENTARZU, KTÓRY ZAROŚNIĘTYM PARKIEM SIĘ STAŁ.

Na rozstaju dróg stoi Madonna z Dzieciątkiem z Łuczyny. Ustawiona plecami do porośniętego bluszczem parku.

Prawidłowo powinnam napisać ustawiona plecami do porośniętego bluszczem starego Niemieckiego cmentarza. Lecz dziś już mało, kto o nim z mieszkańców Łuczyny pamięta. Cmentarz skutecznie został starty z powierzchni ziemi tak jak pamięć o tych, którzy znaleźli w tym miejscu miejsce wiecznego spoczynku. A jeszcze w latach 70- tych w centralnej części stał duży kościół, murowany z czerwonej cegły kryty dachówką posiadał piękny ołtarz. Obok niego był cmentarz, stary cmentarz. Chcieliśmy ustalić, z jakiego okresu pochodził kościół niestety na tę chwile nie udało nam się tego ustalić. Niewiadomą też jest po czyich grobach chodzą nieświadomi spacerowicze!.

Zniknęły płyty nagrobne, które po likwidacji cmentarza zostały złożone na hałdzie w rogu nekropolii. Według jednego z mieszkańców, który pamięta rozbiórkę kościoła, duże grobowce były splądrowane. W kilku znajdowały się metalowe trumny, czyli możemy domniemać, że kościół jak i pochówki miały kilkaset lat.

Sam kościół posiadał podziemia. Zapewne były to piwnice, które istnieją do dziś. Część z nich udało nam się znaleźć. Siedmiometrowy chodnik jest w połowie zawalony śmieciami, gruzem i płytami z grobowców, kończy się za murówką, być może istnieje dalsza część chodnika.

Teraz przed głównym wejściem stoi Madonna kiedyś w tym miejscu była główna brama i droga prowadząca do kościoła. Zachowało się też boczne wejście ogrodzenia i bramy już nie ma ocalały jednak kilkusetletnie drzewa, które sugerują położenie kościoła jak i topografię nekropolii.

 Bardzo byśmy chcieli poznać historię tego kościoła by to miejsce, choć bezpowrotnie zniszczone nie zginęło w pomroku dziejów. Stąd nasza prośba, jeśli ktoś posiada jakiekolwiek informacje na temat tego miejsca prosimy o kontakt z nami.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

3 komentarze

  • Moje tereny… chodziłem tam do szkoły po drugiej stronie drogi, czasami po lekcjach chodziliśmy tam i widzieliśmy ludzkie kości… słyszałem że z piwnic tego kościoła prowadził tunel do obecnego cmentarza w łuczynie. Niedaleko tego miejsca jakieś 300 m był jeszcze jeden taki cmentarz teraz są tam ule dla pszczół

  • Myślę, że zdjęcia kościoła i może inne pamiątki może posiadać pani Krystyna.
    Jest ona córką mieszkanki przedwojennej Łuczyny.
    Super pomysł na przypomnienie niedalekiej historii Łuczyny…

  • Mam zdiecia satelitarne z 1940r gdzie kościoły jeszcze widać I całą Łuczyne ile tam kiedyś było
    Budynków teraz to tylko na zdjęciach satelitarnch same ruiny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.