PAŁAC UPIORNYCH LALEK W STOSZYCACH

Całkiem nie tak dawno pomieszczenia tego pałacu tętniły jeszcze życiem. Położony na dolnym śląsku, podzielił los innych pałaców, które po zakończeniu wojny stały się własnością PGR. Nieremontowany, zaniedbany jak na polskie realia przystało jest obecnie własnością prywatną.

Po latach tortur, jakie mu zadawano w czasach PRL gdzie nie szanowało się tego typu obiektów a zasiedlało je pracownikami pobliskich PGR, jest dziś ruiną. Ludność, która zamieszkiwała w nim do ostatniego momentu nim pałac skonał, zostawiła go w strasznym stanie. Odeszli ludzie pozostawiając w nim wszystko, co było im zbyteczne. Meble, łóżka, ubrania, lodówki a nawet słoiki z przetworami na zimę. Chcąc to obrazowo opisać i użyć odpowiedniego słowa należałoby stwierdzić, że na pewno mieszkańcy pałacu estetami nie byli i zamieszkując pałac prowadzili życie wegetatywno- pasożytnicze. Upiornej scenerii towarzyszą lalki, niektóre pozbawione rąk, nóg z twarzami skrzywionymi dziwnym grymasem spoglądają zimnym wzrokiem porozrzucane wśród śmieci.

Wydawać by się mogło jeszcze nie tak dawno, że pałac w Stoszycach dostanie drugą szansę po tym jak został sprzedany i stał się własnością prywatną. Jak widać nowy właściciel prężnie przystąpił do zabezpieczenia obiektu. Po za tabliczkami informującymi o tym, że jest to teren prywatny, ogrodził teren. Jednak poszedł po najniższej linii oporu inwestując w ogrodzenie pałacu siatką leśną rozpiętą na sosnowych żerdziach, które notabene zgniły od dołu i większość ogrodzenia stoi tylko, dlatego w pionie, że utrzymują je pokrzywy.

Oczywiście sam pałac również został zabezpieczony. Wszystkie otwory okienne zostały zastawione nieudolnie płytą wiórową, na tyle skuteczne, że gdyby pałacu pilnował pies pewnie na widok wandala przez dziury by z budą przeleciał. W to, że dla pałacu jest jeszcze cień nadziei, nie ma, co liczyć.

Zapewne zwątpienie i nadzieja opuściła też bocianią rodziną, która zamieszkiwała gniazdo zbudowane na jednym z bocznych portali pałacu, ponieważ już od kilku lat gniazdo pozostaje opuszczone.

Powróćmy jednak do czasów, gdy pałac i zabudowania folwarczne należące do niego znajdowały się w okresie swej świetności i rozkwitu. Jak na tę chwilę tyle można dla niego zrobić opisując w hołdzie jego historię zanim bezpowrotnie zniknie z naszego dolnośląskiego krajobrazu.

W Internecie jest mylnie podawana i powielana informacja jakoby pałac został wybudowany przez Oswalda Hoffmanna. Pałac został wybudowany około 1860 roku przez rodzinę Köpke, jako budowla w stylu neogotyckim. Która to rodzina przed rokiem 1856 nabyła Stoszyce. Kolejni właściciele to kolejno 1861 – 1866 Hugo Schmackpfeffer, po 1876 roku Ludwig Schmidt. Rok później Emil Barthel. Dopiero w 1905 roku właścicielem pałacu stał się Hoffmann.

Wojenne losy pałacu najwyraźniej okazały się łaskawe, dlatego po zakończeniu działań wojennych pałac przejęła Spółdzielnia Rolnicza, w zabudowaniach folwarcznych powstał PGR natomiast pałac już wiemy……….

Pomimo iż pałac popadł w ruinę elewacje obiektu zachowały liczne neogotyckie detale: szczyty, sterczyny, gzymsy. Ile jeszcze wytrzyma nim ulewy i wichury wymażą go z polskiego krajobrazu, nim stanie się kolejną wstydliwą historią o ratowaniu zabytków a powiedzieć będzie można tylko o nim ” Był sobie pałac”.

 

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.