PAŁAC W GOSZCZU

Zrujnowany pałac w Goszczu to rokokowa perła architektury która w okresie swej świetności mogła konkurować z podobnymi w Dreźnie i Poczdamie.Zbudowana w roku 1755 należała do rodu Reinchenbach. Swym przepychem wnętrz, stylowym parkiem z oranżerią mogła się poszczycić do 1947 roku. 

Pałac oparł się burzliwym wydarzeniom rozgrywającym się na przestrzeni minionych wieków. Łaskawie też obeszła się z nim II wojna światowa.
Niestety w 1947 roku podpalony zapewne tylko po to by zatrzeć, ślady szabrowników nie został nigdy odbudowany i popadł w ruinę.

 W późniejszych latach grabiony, plądrowany przez poszukiwaczy skarbów którzy rozkuli nawet zabytkowe mury w poszukiwaniu cennych przedmiotów stał się urokliwą ruiną.
O dawnej świetności obiektu przypominają tylko kikuty poburzonych ścian i liszaje odpadającego tynku.

Cały zespół pałacowo dworski został zbudowany na planie prostokątnego dziedzińca do którego prowadziły trzy bramy wjazdowe, natomiast główną oś stanowił budynek pałacu.

Obecnie władze Goszcza ogrodziły pałac betonowym płotem, wejścia strzeże brama, być może dawniej zamykana. Obecnie wejście na teren nie nastręcza najmniejszych problemów brama nie jest zamknięta. 

Z zabudowań dworskich, wysiedlana jest ludność która zamieszkiwała tam przez czas PRL-u. Zabudowania dworskie są w opłakanym stanie. W ruinach pałacu przetrwało jedno małe wejście do dawnych piwnic. Nie ma tam nic ciekawego pomieszczenia posłużyły widać jako miejscowe wysypisko śmieci.

 W miejscu wspaniałych komnat pałacowych, sal balowych króluje bujna roślinność, która powoli z uporem przejmuje władanie nad pałacem, swymi korzeniami powolutku z uporem rozsadza cegłę po cegle niszcząc to co człowiek zniszczyć nie zdołał a w swej próżności pozostawił i skazał na powolną agonię.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.