PAŁAC W PRZECZOWIE

Pałac znajduje się w małej wsi niedaleko Namysłowa był już wymieniany w 1830 roku, formę obecną zapewne nadano mu z wykorzystaniem murów w XIX wieku. Budowla miała charakter rezydencji i należała do Hoffmanów, przed wybuchem II wojny światowej zarządzała pałacem rodzina Rodestock.

W czasach PRL pałac został przejęty przez PGR, w latach 90 wystawiony na sprzedaż przez ANR. Obecnie własność prywatna.
Pałac jest zaniedbany i zdewastowany, przylegający doń ogród i park przypomina busz. Bujna roślinność uniemożliwia nawet zrobienie panoramy pałacu. Wnętrza zdewastowane, ale możemy spotkać relikty minionego wieku, pamiątki po PGR w postaci dokumentów i mebli.
Zachował się piękny kominek z sygnaturą 1915 r.

Wnętrza pałacowe w niektórych elementach pozostały w oryginalnym stanie, szczególnie piękne i bogato zdobione są sufity. Niestety jak wspomniałam w pomieszczeniach panuje nieład i wszędzie czuć ducha PRL .

Pałac jest zamknięty, niedostępny dla ogółu, niemniej są sposoby co prawda karkołomne by pałac zwiedzić. Być może fakt że znajduje się w małej spokojnej okolicy nie został rozgrabiony i odarty przez złomiarzy z całej metalowej infrastruktury.

Niestety nie remontowany podupada na zdrowiu. W niektórych miejscach dach jest nieszczelny i przecieka. Natomiast strych i podłogi to prawdziwe wyzwanie, przechodząc do wieży należy patrzeć na której desce stanąć. Spróchniałe deski poprostu nie wytrzymują już ciężaru człowieka i się zarywają. Na nic się też zdaje łapanie rękoma za belki więźby dachowej tu korniki najwyraźniej nie próżnowały i niektóre krokwie są miękkie jak gąbka.

Wyprawa na strych jednak się nam opłaciła ponieważ będąc pod urokiem kominka z epoki nie sądziliśmy że znajdziemy w zakamarkach strychu tak piękny relikt minionej epoki jak ten dziejach odbiorników TV.
Jak widać twarda solidna konstrukcja opierała się nawet komunie.  

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.