PAŁAC W PRZECZOWIE

Pałac znajduje się w małej wsi niedaleko Namysłowa był już wymieniany w 1830 roku, formę obecną zapewne nadano mu z wykorzystaniem murów w XIX wieku. Budowla miała charakter rezydencji i należała do Hoffmanów, przed wybuchem II wojny światowej zarządzała pałacem rodzina Rodestock.

W czasach PRL pałac został przejęty przez PGR, w latach 90 wystawiony na sprzedaż przez ANR. Obecnie własność prywatna.
Pałac jest zaniedbany i zdewastowany, przylegający doń ogród i park przypomina busz. Bujna roślinność uniemożliwia nawet zrobienie panoramy pałacu. Wnętrza zdewastowane, ale możemy spotkać relikty minionego wieku, pamiątki po PGR w postaci dokumentów i mebli.
Zachował się piękny kominek z sygnaturą 1915 r.

Wnętrza pałacowe w niektórych elementach pozostały w oryginalnym stanie, szczególnie piękne i bogato zdobione są sufity. Niestety jak wspomniałam w pomieszczeniach panuje nieład i wszędzie czuć ducha PRL .

Pałac jest zamknięty, niedostępny dla ogółu, niemniej są sposoby co prawda karkołomne by pałac zwiedzić. Być może fakt że znajduje się w małej spokojnej okolicy nie został rozgrabiony i odarty przez złomiarzy z całej metalowej infrastruktury.

Niestety nie remontowany podupada na zdrowiu. W niektórych miejscach dach jest nieszczelny i przecieka. Natomiast strych i podłogi to prawdziwe wyzwanie, przechodząc do wieży należy patrzeć na której desce stanąć. Spróchniałe deski poprostu nie wytrzymują już ciężaru człowieka i się zarywają. Na nic się też zdaje łapanie rękoma za belki więźby dachowej tu korniki najwyraźniej nie próżnowały i niektóre krokwie są miękkie jak gąbka.

Wyprawa na strych jednak się nam opłaciła ponieważ będąc pod urokiem kominka z epoki nie sądziliśmy że znajdziemy w zakamarkach strychu tak piękny relikt minionej epoki jak ten dziejach odbiorników TV.
Jak widać twarda solidna konstrukcja opierała się nawet komunie.  

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

1 Comment

  • Piękne miejsce.Niedawno widziałam filmik z wyprawy chłopaka który zwiedzał pałac.Obiecałam sobie że zrobię sobie taką wyprawę z synem jak tylko będzie ciepło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.