Pałac w Siedlcu Trzebnickim

O założeniu pałacowo parkowym w Siedlcu Trzebnickim informacji jest niewiele, najbardziej zapamiętany został z tego, że w czasach PRL-u istniała w nim szkoła podstawowa. Bez wątpienia barokowa budowla w Siedlcu powstała pod koniec XIX wieku za sprawą rodziny Poser, kroniki z lat 1830 -45 podają, że właścicielem dóbr był major Conrad Friedrich von Poser prawdopodobnie on był inicjatorem wybudowania w tym miejscu pałacu oraz pobliskiego folwarku.

Pałac pozostał w rękach rodziny Poser aż do 1945 roku, tuż po zakończeniu działań wojennych niezniszczony pałac zamieszkiwały niemieckie rodziny, nie mam informacji czy zostały wysiedlone, niemniej w kolejnych latach pałac opustoszał aż do otworzenia w nim wspomnianej szkoły. Jako własność gminy w 2009 roku w obiekcie wyremontowano dach i wystawiono nieruchomość na sprzedaż.  

Nową funkcją pałacu miał być pensjonat i po mimo że znalazł się nabywca tak naprawdę nic się nie zmieniło. Obiekt nie został wyremontowany, wręcz odwrotnie wycięto i wyrwano z jego wnętrza praktycznie wszystko, co przedstawiało jakąś wartość. Wybebeszony, pozbawiony wnętrzności pałac stoi otworem, można wejść, obejrzeć i popłakać nad bezdusznością i głupotą ludzką. W odróżnieniu od innych zaniedbanych i porzuconych dolnośląskich budowli o charakterze rezydencjonalnym w tym pałacu nie zalegają tony śmieci i gruzu, co prawda wycięto belki i zarwano stropy, ale świadczyć to może o tym, że przygotowywano się do remontu, dlaczego go zaniechano? Dlaczego właściciel się nim nie interesuje pozostaje niewiadomą. Pewne jest jedno, ten stan rzeczy nie jest dobrą wróżbą, co będzie dalej – czas pokaże.  

Adam F.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.