PAŁAC W WOJCZYCACH.

Niepozorny, ukryty wśród drzew na tyle skutecznie, że ciężko go dojrzeć z drogi. Nie wyróżnia się niczym spośród wielu podobnych rezydencji wybudowanych w końcu XIX wieku. Skromny, urzekający w swej prostocie wraz z otaczającym go parkiem i zabudowaniami folwarcznymi dziś powoli staje się ruiną. 

Co prawda próżno by doszukiwać się dawnego parku, brak opieki sprawił, że niegdyś piękny, dziś jest ciężkimi do pokonania zaroślami. Sam pałac znajdujący się na skraju upadku, został zabezpieczony. Byle, jak ale został. Drzwi, okna zostały zamurowane, okienka piwnic zabezpieczone czopami betonowymi. Fakt chroni to przed wandalami i grabieżą, jednak nie powstrzyma to czynników pogodowych, deszcze, wichury plus powybijane okna i cieknący dach nie działają dobrze na kondycję pałacu. Pałac jest wystawiony na sprzedaż, czyli kolejna sytuacja patowa.

Widok pałacowych elewacji pełnych dziur po odpadającym tynku, napawa to miejsce grozą, nawet na zdjęciach budowla wychodzi nieciekawie, być może to efekt zamurowania otworów okiennych, które kontrastują z neobarokowym stylem pałacu. A może pochmurna jesienna pogoda rzuca niekorzystne światłocienie potęgując efekt grozy.

Zawsze twierdziłam że każdy pałac czy zamek ma swoją historię, trzeba tylko ją odkopać. Cóż można napisać o tym pałacu, być może niepozorny, być może nie tak okazały jak inne, jednak jego mury to dom rodzinny Clary Immerwahr nietuzinkowej kobiety, która jako pierwsza przedstawicielka płci pięknej z wielkim hukiem wdarła się w ścisłe grono naukowców. Jako pierwsza kobieta na Uniwersytecie Wrocławskim uzyskała tytuł doktorski magna cum laude w dziedzinie chemii. Czyli kobieta, naukowiec, wielki umysł – ewenement w czasach, gdy bycie naukowcem, tytuły były zarezerwowane tylko dla mężczyzn.

Wyszła za mąż, również za naukowca Fritza Habera. W tym momencie w jej życiu nastąpił zwrot. Z kobiety o szerokich horyzontach, naukowca stała się już tylko postacią stojącą w cieniu swego męża, który niestety niechlubnie zapisał się na kartach historii. Otóż Fritz eksperymentował i był odpowiedzialny za produkcję oraz użycie gazów bojowych podczas I Wojny światowej. Skutki tych eksperymentów dokładnie dokumentował i opisywał, co nie spotkało się z aprobatą Clary, która publicznie go za to potępiała.

 Na wieść o skutkach działania gazu, który został wyprodukowany przez jej męża a pod Ypres zabił tysiące żołnierzy Francuskich popełniła samobójstwo. Ten akt desperacji i rozpaczy nie powstrzymał Habera przed dalszymi eksperymentami w tym kierunku. Kilka lat później został laureatem Nagrody Nobla za syntezy chemiczne.

Po dojściu do władzy nazistów przed ambitnym naukowcem chemikiem otwarły się nowe możliwości, które zaowocowały wynalezieniem środka o nazwie Zyklon A i B, który początkowo miał znaleźć zastosowanie, jako środek owadobójczy. Posłużył do masowego ludobójstwa w obozach koncentracyjnych znany, jako Cyklon B.

 

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.