POSTAĆ Z OBRAZU.

Z jednym z dwóch Cieszkowskich kościołów, którego fundatorką była Księżna Katarzyna Sapieżyna wiąże się pewna ciekawostka. Kościół pw. Wniebowzięcia NMP, bo o nim mowa to perła baroku wzniesiona 1753 roku przez księżną zapewne z myślą, że po jej śmierci kościół stanie się jej mauzoleum i miejscem wiecznego spoczynku. Zgodnie z wolą fundatorki jej doczesne szczątki spoczęły w krypcie tego kościoła.
Po prawej stronie, na balkonie gdzie zawsze zasiadała uczestnicząc w Nabożeństwach znajduje się jej epitafium opatrzone obrazem z jej wizerunkiem. Kto jest jego autorem nie wiadomo jednak obraz na pewno został namalowany jeszcze za życia Księżnej, do którego pozowała.
Wiele osób twierdzi, że nie tylko z obrazu w epitafium księżna spogląda na odwiedzających kościół. A także z obrazu, który znajduje się w ołtarzu głównym kościoła.
Czy jest tak faktycznie zdania są podzielone, dlatego postanowiłam dokonać małego porównania obydwu obrazów. Na pierwszy rzut oka obie postacie cechuje wiele cech wspólnych. Aczkolwiek postać z ołtarza jest ewidentnie młodsza. Powodem może być fakt, że w 1753 roku Księżna miała 38 lat obraz z epitafium za pewnie powstał pod koniec życia Sapieżyny. Być może do obrazu w ołtarzu księżna nie pozowała a został namalowany, jako kopia wcześniejszego wizerunku Katarzyny uwiecznionego na innym obrazie. Ja pomimo poszukiwań takiego nie znalazłam.
Bardziej śmiałe teorie na ten temat głoszą jakoby w tym obrazie artysta umieścił nie tylko twarz Księżnej, ale i jej drugiego męża Pawła Żywnego. Jak by tak było jest to najprawdopodobniej jedyny obraz, na którym uwieczniono Żywnego.
Z całą pewnością zwrócę się do Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego o wydanie na ten temat ekspertyzy porównawczej obu obrazów, jednak chciałabym poznać też Wasze zdanie.Jak sądzicie, na ile jest prawdopodobnym, że obie postacie z obrazów są tą samą osobą?.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.