RUINY ZAMKU W MILICZU.

Usytuowany pomiędzy dwiema rzekami Baryczą i mniejszą Młynówką, na wzniesieniu, ponieważ wybudowany na terenach zalewowych obojgu rzek, stoi niezmiennie Milicki zamek.

Jednak u zarania swych dziejów zamkiem nie był. Pierwotnie w tym miejscu stał umocniony pałac, reprezentacyjny, wybudowany dla Kapituły Wrocławskiej. W 1154 roku został wymieniony w przywileju papieża Hadriana IV, jako jedna z posiadłości arcybiskupstwa gnieźnieńskiego.

Budowla wykonana z wielkim rozmachem jak na tamte czasy posiadała nawet toalety usytuowane tak, że nie trzeba było w tym celu opuszczać pomieszczeń mieszkalnych. Znajdowała się tam bardzo pięknie zdobiona reprezentacyjna aula ogrzewana jak większość pomieszczeń kominkiem, usytuowanym w jej centralnej części.

Książe Oleśnicki Konrad I w roku 1358 okupił od kapituły Milicz, rozpoczęła się wielka przebudowa obiektu.

Przebudowany obiekt nabrał cech warownych, wybudowano mur obronny od strony wschodniej wieżę. Zamek przyjął charakter obronny. Na przestrzeni wieków zamek przebudowywano.

Styl renesansowy budowli nadał Zygmunt Kurzbach, ponieważ od 1494 roku dobra Milickie wchodziły w skład terytorium Czeskiego. Niestety rok 1536 okazał się dla zamku fatalny w skutkach na zamku wybuchł pożar. Ogień, co prawda nie strawił go doszczętnie i został odbudowany przez rodzinę von Maltzanów, ponieważ Milicz w 1590 stał się ich własnością.

Nieopodal zamku w latach 1790-1800 wybudowano klasycystyczny pałac, zamek powoli tracił swoją wartość obronną i w 1797 roku kolejny raz wybuchł w nim pożar. Co prawda odbudowano go jednak już w szacie neogotyckiej. Być może budowa pięknego pałacu w pobliżu sprawiła, iż w zamku otworzono przędzalnie bawełny, farbiarnie, był też w nim teatr jednak wiek XIX przyniósł zapomnienie.

Od tego czasu rozpoczęła się agonia Milickiego zamku, która jak widzimy trwa do dziś, a kilka wieków temu był świadkiem podpisania między państwowego dokumentu pomiędzy Zakonem Krzyżackim a Księstwem Pomorskim nazwanego później Ugodą Milicką.

Dziś Milicki zamek jest urokliwą ruiną, popadły w zapomnienie w zapomnieniu trwa. Spacerując wśród ruin, zapadlisk, kikutów ścian można powiedzieć, że to już ostatni akt w tym teatrze. Agonia postępuje z każdym rokiem.

Odwiedzający Milicz zachwyceni pięknym pałacem rodu Maltzan niekiedy nie zauważają ruin zamku.

Teren należy do Zespołu Szkół Przyrodniczych, który mieści się w pałacu, żal, że opieką otoczone są tylko zabudowania pałacowe. Zamek, biorąc pod uwagę stan zaśmiecenia najwyraźniej po okresie panowania Maltzanów przeszedł pod władanie Milickich chlejboy. Smutne to, ale jakże prawdziwe i przypisane do polskiego krajobrazu.

 

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.