Samoloty na poligonie Białych koszar w Oleśnicy

Jednostka wojskowa w Oleśnicy tzw. Białe Koszary w latach (1955-2002) szkolono w nich personel techniczny lotnictwa. Powstała tu Techniczna Oficerska Szkoła Wojsk Lotniczych. 13.02.2002r. decyzją MON-u Centrum Szkolenia zostało zlikwidowane. Wojsko odeszło, pozostało lotnisko z całym zapleczem oraz poligon na tyłach jednostki.

Dwa zdjęcia wykonane aparatem analogowym prawdopodobnie pod koniec lat siedemdziesiątych lub na początku osiemdziesiątych przedstawiające samoloty stojące na owym poligonie, jako atrapy. Zdjęcia są bardzo słabej jakości, jednak na jednym z nich widać jakieś budynki. Nie wiem, kiedy usunięto skorupy wybebeszonych maszyn, jednak udało mi się odnaleźć miejsce, w którym stały.

Upłynęło około czterdzieści lat od wykonania zdjęć, niewielkie samosiejki, jakie możemy dostrzec na archiwalnych zdjęciach obecnie są sporymi drzewami, w miejscu gdzie stały samoloty wygryziono kawałek terenu i wybudowano przesuwając tym samym ogrodzenie poligonu garaże. Dawne przebiegało w linii dużego drzewa przed garażami z moich fotografii. Moje zdjęcia są zrobione z innej perspektywy i dachu pobliskiego bloku jednak niewielkie budynki, jakie widać na archiwalnych zdjęciach stoją do dziś. Do dziś też ten teren pozostaje ogrodzony i pilnowany przez ochronę inne przyległe tereny powojskowe w tym lotnisko niszczeją.

1 Comment

  • Witaj. Skakałem jako łepek po tych samolotach ( Ił-28U oraz MIG-15 lub 17 ) z 30 lat temu. Jak sięgam pamięcią to garaże już stały, ale mogę się mylić. To był taki mini poligon z okopami , ziemiankami i atrapami czołgów. Nie raz nas szweje ładnie pogonili…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.