Samoloty na poligonie Białych koszar w Oleśnicy

Jednostka wojskowa w Oleśnicy tzw. Białe Koszary w latach (1955-2002) szkolono w nich personel techniczny lotnictwa. Powstała tu Techniczna Oficerska Szkoła Wojsk Lotniczych. 13.02.2002r. decyzją MON-u Centrum Szkolenia zostało zlikwidowane. Wojsko odeszło, pozostało lotnisko z całym zapleczem oraz poligon na tyłach jednostki.

Dwa zdjęcia wykonane aparatem analogowym prawdopodobnie pod koniec lat siedemdziesiątych lub na początku osiemdziesiątych przedstawiające samoloty stojące na owym poligonie, jako atrapy. Zdjęcia są bardzo słabej jakości, jednak na jednym z nich widać jakieś budynki. Nie wiem, kiedy usunięto skorupy wybebeszonych maszyn, jednak udało mi się odnaleźć miejsce, w którym stały.

Upłynęło około czterdzieści lat od wykonania zdjęć, niewielkie samosiejki, jakie możemy dostrzec na archiwalnych zdjęciach obecnie są sporymi drzewami, w miejscu gdzie stały samoloty wygryziono kawałek terenu i wybudowano przesuwając tym samym ogrodzenie poligonu garaże. Dawne przebiegało w linii dużego drzewa przed garażami z moich fotografii. Moje zdjęcia są zrobione z innej perspektywy i dachu pobliskiego bloku jednak niewielkie budynki, jakie widać na archiwalnych zdjęciach stoją do dziś. Do dziś też ten teren pozostaje ogrodzony i pilnowany przez ochronę inne przyległe tereny powojskowe w tym lotnisko niszczeją.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

2 komentarze

  • Witaj. Skakałem jako łepek po tych samolotach ( Ił-28U oraz MIG-15 lub 17 ) z 30 lat temu. Jak sięgam pamięcią to garaże już stały, ale mogę się mylić. To był taki mini poligon z okopami , ziemiankami i atrapami czołgów. Nie raz nas szweje ładnie pogonili…

  • Dzień dobry .Na pierwszym zdjęciu widać w oddali zabudowania starej strzelnicy garnizonowej,której już nie ma .Na nowych fotografiach są zabudowania Elektrogazów i składzić uzbrojenia,w którym trzymaliśmy wózki,wyrzutnie ,i inne potrzebne elementy wyposażenia . Ił -28 stał zaraz za Eskadrą Techniczną na pseudo poligonie . Pozdrawiam Uzbrojeniec CSiL.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.