Schron na terenie byłego ogrodnictwa PKP w Oleśnicy.

Nieistniejący już schron na terenie dawnego ogrodnictwa kolejowego (Oddział Budynków PKP) wybudowano w 1941, najprawdopodobniej dla komendantury i obsługi obozu jenieckiego, jaki znajdował się w tym miejscu. Obiekt był budowlą monolityczną o kubaturze 40,32 m² powierzchni użytkowej i mógł zapewnić schronienie dla 57 osób, wykonany został bardzo starannie jak większość monolitycznych szczelin w Oleśnicy. Posiadał system odwadniający a napowietrzanie obiektu odbywało się w sposób grawitacyjny. Schron posiadał dwa wejścia, jednak w odróżnieniu od innych oleśnickich obiektów tego typu nie miał szybu ucieczkowego.

Po wojnie, w miejscu obozu powstało ogrodnictwo kolejowe, porośnięty jeżynami schron nie był użytkowany, nie wiadomo też dokładnie, kiedy zdemontowano gazoszczelne drzwi, z wojskowych dokumentów inwentaryzacyjnych wynika, że w latach 50-tych ubiegłego wieku już ich nie było. Pomimo że obiekt był niewykorzystywany- był suchy i posprzątany. Wewnątrz nie zachowały się żadne napisy, być może jak w pozostałych oleśnickich schronach nigdy ich nie było, jednak nie można wykluczyć ich istnienia, schron w okresie powojennym był malowany białą farbą bądź wapnem. Sklasyfikowano go w grupie C, a więc w grupie, w której znalazły się obiekty, które pod względem militarnym nie przestawiały żadnej wartości, klasyfikowano w niej ponadto wszystkie ukrycia poniemieckie, które zostały ulokowane w złym miejscu bądź ich położenie było zbyt dalekie dla zbiórki ludności.

Po zlikwidowaniu ogrodnictwa cały teren nie tyle popadł w zapomnienie, co stał się dzikim wysypiskiem śmieci, zniszczone szklarnie i budynek socjalny z kotłownią stał się ruiną. Pamiętam, że jako nastolatka bawiliśmy się tam w chowanego. Był to w przybliżeniu 2002- 2003 rok, wejścia do schronu broniły kraty, jednak przez nie było widać, że pełno tam śmieci a osmolone ściany świadczyły o pożarach wewnątrz obiektu. Niepotrzebny schron – relikt minionej wojny dla nikogo nie przedstawiał żadnej wartości, jako zbędny element na atrakcyjnym ternie deweloperskim został zburzony. Nie udało mi się dotrzeć do żadnych fotografii tego obiektu, być może powodem jest to, że w tamtych latach aparaty cyfrowe były jeszcze rzadkością, a może, dlatego że nikt nie starał się uwiecznić na zdjęciu starego poniemieckiego betonu. Obecnie w tym miejscu stoi budynek mieszkalny z pasażem sklepów na parterze.

Archiwalne Fotografie ogrodnictwa wykonane w połowie lat 50-tych ubiegłego wieku

Źródła;

Własne,

Archiwum Obrony cywilnej i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta Oleśnicy,

Archiwalne fotografie Ogrodnictwa (lata 50-te) pochodzą ze zbiorów pierwszego kierownika ogrodnictwa kolejowego w Oleśnicy Pana Rafała Idziorka, zdjęcia przekazała mi córka Pani Elżbieta Schmidt – Dziękuję!

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.