Schron przed halą B – ZNTK w Oleśnicy.

Od początku budowy ZNTK dawniejszych Zakładów Naprawczych Kolei Rzeszy (RAW) w Oleśnicy, na terenie zakładów, w różnych okresach powstało 12 schronów, oraz jeden tymczasowy ulokowany w piwnicach byłej stołówki. Najstarsze z nich wybudowano przed wybuchem wojny w latach 1935-37 chociaż w wojskowych wykazach i późniejszych OC błędnie są datowane na rok 1942. Jednym z nich jest ukrycie znajdujące się przed halą B, analizując dokumentację, w której jestem posiadaniu oraz po konsultacji ze znawcą cywilnych budowli obronnych Stanisławem Kolouszkiem można pokusić się o tezę, że jest to bardzo wczesny typ szczeliny wykonanej z prefabrykatów. Na wojskowym planie inwentaryzacyjnym pokazany jest przekrój schronu. Okrągły kształt przeczy temu by była to szczelina monolityczna jak określono ją w wykazie. Obiekty wykonane z okrągłych prefabrykatów można zobaczyć we Wrocławiu na ul Paczkowskiej, Hermanowskiej oraz w Lokomotywowni Gądów czy Stoczni Rzecznej. W Oleśnicy byłby to drugi przypadek, w którym Niemcy do budowy schronu użyli prefabrykatów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Kubatura schronu wynosi 100 metrów sześciennych o powierzchni ogólnej 66m i użytkowej 50m. Posiadała jedno wejście położone symetrycznie na środku oraz dwa szybowe wyjścia ucieczkowe ulokowane na końcach korytarzy. Wyposażona została w dwa przesiąki gazoszczelne oraz dwie sztuki drzwi stalowych Typu I i tyleż samo Typu II, ukrycie nie zostało wyposażone w instalację filtrowentylacyjną. Najprawdopodobniej jej niewielkie rozmiary okazały się niewystarczające i zadecydowano o budowie ośmiu dodatkowych schronów w tym rejonie zakładu ulokowanych pod halą B.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

W tym miejscu należy wspomnieć o małej ciekawostce, otóż na jednym z szybów ucieczkowych zachowała się oryginalna kratka z napisem LUFTSCHUTZ MANNESMANN ona również przemawia za tym, że schron pochodzi z wcześniejszego okresu niż rok 1942 kratki tego typu nie pojawiają się w budowie szczelin praktycznie wcale po 1940. Zachowana kratka być może nie jest niczym szczególnym w większych miastach, jednak rozpatrując jej zachowanie się, pod względem lokalnej, oleśnickiej historii, oraz budownictwa obronnego miasta śmiało można ją określić mianem rarytasu, który należy zachować dla przyszłych pokoleń. Schron po podziale terenu ZNTK znalazł się na terenie prywatnym. Na chwilę obecną bez wejścia do jego wnętrza nic więcej powiedzieć się nie da. Być może wykonanie inwentaryzacji i dokumentacji fotograficznej rzuciłoby szersze światło na zagadnienia budownictwa obronnego Oleśnicy.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png
  WOJSKOWY SCHEMAT SCHRONU
 SCHEMAT SCHRONU OCHRONY CYWILNEJ

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.