Schrony (dawnych) Zakładów Elektroakustik (ELAC) w Namysłowie

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut-2j.png

Zakładów Elektroakustik (ELAC) w Namysłowie już nie ma, nie pozostał w zasadzie żaden ślad po budynkach, w których zatrudnieni byli więźniowie obozu koncentracyjnego Groß-Rosen pracujący przy produkcji osprzętu dla łodzi podwodnych. Po działającej tu w 1944 roku fabryce pozostały jedynie schrony. Pierwszy z nich znajduje się przy bramie wjazdowej dawnej fabryki, kolejne dwa ukrycia obserwacyjne – Brandwachenstand usytuowano w głębi, być może strzegły hal produkcyjnych a może innej ważnej infrastruktury. Wszystkie są takiej samej konstrukcji – w formie odlanego z betonu sześciokąta, z otworami obserwacyjnymi na każdym boku i murem antypodmuchowym przed wejściem. Czas okazał się dla nich łaskawy, pomimo upływu lat i zmian dokonanych w tym miejscu widoczne z daleka aczkolwiek zapomniane schrony – trwają.

Schron obserwacyjny – Brandwachenstand

Po przeciwnej stronie drogi obecnie – Parku Północnym ulokowano kolejny schron, jest to obiekt w formie krytego rowu przeciwlotniczego – Deckungsgraben z wejściami zabezpieczonymi osłonami przeciwpodmuchowymi. Schron posiadał grawitacyjny obieg powietrza oraz system odwodniający, podobnie jak inne monolityczne szczeliny przeciwlotnicze budowane w tym okresie (do roku 1940) posiadał przedsionek, śluzę gazoszczelną, przedział ochronny oraz niszę sanitarną. Przedział ochronny wyposażony był w składane ławki, obiekty budowane w tym okresie posiadały dwa wejścia, lub wejście i wyjście ewakuacyjne.

Wnętrze schronu

Schron pozostaje zamknięty, dostępu do jego wnętrza bronią metalowe drzwi z dwoma ryglami. Jako ciekawostkę historyczną należy przytoczyć fakt, że są to oryginalne Niemieckie drzwi, o dziwo, jak dotąd nie padły łupem złomiarzy, nie zostały też wymienione w okresie powojennym, kiedy to większość obiektów OPL była modernizowana po wcześniejszym rozpoznaniu. Świadczy o tym rozporządzenie Nr.0205/III Sztabu Generalnego Ministerstwa Obrony Narodowej z, 1949 w którym zawraca się do Ministerstwa Leśnictwa o przekazanie meldunków odnośnie urządzeń takich jak (schrony, baseny wodne, sieci podziemnych urządzeń telefonicznych, instalacji alarmowych itp.) wybudowanych przed wojną, lub w czasie wojny dla potrzeb OPL, z wyszczególnieniem ich stanu i lokalizacji. Dnia 20 listopada 1948 Nadleśnictwo w Namysłowie złożyło w tej sprawozdanie do Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, z którego wynika, że na ich terenie znajduje się jeden schron wybudowany w czasie wojny.

W pewnej dyskusji internetowej spotkałam się z informacjami, że grupa miejscowych pasjonatów historii ma pomysł na zaadoptowanie tego obiektu, jak widać do dziś w temacie nic się nie dzieje. Okazuje się by utrudnić dostęp do obiektów po za na śrubę z zespawanym gwintem, którą zamknięto drzwi nakryto wejścia betonowymi płytami, czy był to dobry pomysł?-  śmiem powątpiewać, ponieważ wspomniane płyty ani nie chronią przed zasypywaniem schronu śmieciami ani  przed „bunkrowymi” łazikami.      

Źródła; własne, Archiwum Wojskowe w Oleśnicy, fotopolska.eu

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.