„ŚLĄSK” 2019, NR 2

W numerze z lutego kolejna opowieść o pałacu który nie miał szczęścia do właścicieli tym razem opisałam pałac znajdujący się w malej wiosce niedaleko Oleśnicy, Brzezince.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Barokowa rezydencja w miejscowości Brzezinka dziś jest już niestety tylko zarośniętą krzakami ruiną. Pomimo iż pałac uniknął zniszczeń wojennych, do jego upadku przyczyniły się dekady kradzieży i dewastacji oraz pozostawienie obiektu własnemu losowi.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Wzorowany na pałacach francuskich, będący jednym z największych dzieł śląskiego baroku został wybudowany w latach 1725 -1730 przez braci Carla Christiana i Joachima Wenzela von Kospoth. Pałac miał stanowić rezydencję obojga braci, jednak żaden z nich nie dożył końca budowy i spadkobierczynią pałacu została Anna Sophie Christine, żona hrabiego von Maltzana. To jej pałac zawdzięczał piękny park i ogród, do którego sprowadziła wyselekcjonowane sadzonki drzew i krzewów.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

W razie problemów z dostępnością w innych rejonach (poza Śląskiem) ten oraz archiwalne numery miesięcznika można zamówić w sklepiku Śląska; http://www.slaskwn.com.pl/sklep/slask-miesiecznik-spoleczno-kulturalny-0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.