„ŚLĄSK” 2019, NR 2

W numerze z lutego napisałam o pałacu w Mańczycach

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Do niewielkiej wsi Mańczyce leżącej na trasie Strzelin- Borów jechałam bez przekonania.  Wiedziałam o istnieniu tam pałacu jednak nabyte informacje o właścicielu nie napawały mnie optymizmem, co do możliwości fotografowania obiektu czy zwiedzenia jego wnętrz.  Pałacu w Mańczycach nie sposób przeoczyć, widoczny z daleka góruje nad okolicą. Rudo brązowe od rdzy poszycie dachowe z dużej odległości wskazuje miejsce, w którym wybudowano pałac.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png


Przemierzając Dolny Śląsk w poszukiwaniu dworów, pałaców bądź tego, co po nich zostało nieraz zastanawiałam się, który z nich bym kupiła, oczywiście gdybym była tak obrzydliwie bogata, że byłoby mnie na to stać. Wybierając styl postawiłabym na symetrię baroku, nieduży najlepiej lokowany w założeniu parkowym o starym drzewostanie. Nie sądziłam, że taki kiedykolwiek znajdę aż do czasu, gdy trafiłam do Mańczyc. Tak, ten pałac powalił mnie na kolana.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

W razie problemów z dostępnością w innych rejonach (poza Śląskiem) ten oraz archiwalne numery miesięcznika można zamówić w sklepiku Śląska; http://www.slaskwn.com.pl/sklep/slask-miesiecznik-spoleczno-kulturalny-0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.