Stacja Kolejowa Wierzchowice

Stacja kolejowa Wierzchowice to bardzo urokliwe, ale i smutne miejsce. Położona nieco na uboczu, przy trasie kolejowej 281 od 1892 roku podobnie jak wiele innych, mniejszych lub większych dworców kolejowych służyła podróżnym. Jej budowę ufundował cesarz Wilhelm II, który bywał gościem hrabiego Hochberga, być może był to akt wdzięczności za udane polowania w rozległych i malowniczych lasach doliny Baryczy, a być może powód był zupełnie inny, tego dziś trudno dociekać. Przez wszystkie lata stacja wiernie służyła podróżnym, pomimo że od jej wybudowania niewiele się w niej zmieniło, remontowano i zelektryfikowano linię kolejową jednak dla dworca czas się zatrzymał. Nigdy nie zrobiono w niej centralnego ogrzewania ani instalacji sanitarnej, ubikacje znajdowały się jak na większości niewielkich stacji w oddzielnym niewielkim budynku.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

Początek końca nastąpił w momencie zmian i trudności na PKP. Na niewielkich, nierentownych dworcach zrezygnowano z kas biletowych, w późniejszym czasie w wyniku redukcji stanowisk zamykano całe dworce, ten los nie ominął stacji w Wierzchowicach, w 2013 roku okrojono kursowanie pociągów na tej linii do jednego weekendowego kursu, kilka lat później około 16; 50   10 grudnia 2016 roku przez stację Wierzchowice przejechał ostatni pociąg. Pociągi po remoncie linii 281 wróciły na trasę jednak podział PKP na spółki spowodował, że budynek stacyjny został odgrodzony od peronu i nigdy już nie odzyskał swojej funkcji. Dziś to miejsce niczym nie przypomina dworca sprzed lat, opuszczony, zrujnowany budynek stacji trwa. Wybito już niektóre okna i wyrwano instalacje ze ścian, zniszczono też piece kaflowe, bo posiadały żeliwne ruszty i drzwi a inne metalowe przedmioty zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Miejsca opuszczone i odludne mają swoich dzikich lokatorów, w tym przypadku nie jest inaczej, dworzec ma swojego lokatora, kim jest?- nie wiem, być może bezdomny, a być może spóźniony podróżny, którego pociąg wiele lat temu odjechał. 

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut2-1-e1519931670300.png

             

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

1 Comment

  • Moja miejscowosc! Super zdjęcia to miejsce ma swój klimat. Szkoda,ze pozostanie puste i najprawdopodobniej za kilka lat rozebrane…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.