Stara nekropolia w Szczodrem.

Przy drodze wiodącej ze Szczodrego do Domaszczyna, znajduje się stara nekropolia. Najprawdopodobniej powstała w tym miejscu po roku  1884 za sprawą Alberta Saksońskiego, który po bezpotomnej śmierci Wilhelma Brunszwickiego odziedziczył majątek wraz z pałacem Sybilli w Szczodrem.

Prędzej w tym miejscu znajdował się teatr, jednak rządy nowego władcy przyniosły radykalne zmiany w życiu dworskim. Teren został wyświęcony przez katolickiego księdza teatr zlikwidowany i w jego miejsce urządzona kaplica. Obok niej powstał cmentarz. Dziś to miejsce jest zaniedbane.

Jak na większości poniemieckich cmentarzy, tablice i nagrobki są porozbijane i poprzewracane. Na niektórych widnieją inskrypcje i daty. W większości są to pochówki przedwojenne znajdujące się w sąsiedztwie kaplicy. Z nią też los obszedł się w okrutny sposób, przez wiele lat powojennych znajdowała się w skrajnej ruinie. Zaledwie kilka lat temu została wyremontowana, zapewne ze względu na bardzo cenny marmurowy ołtarz sprowadzony z Wenecji przez żonę króla  Carolę.

Na cmentarzu znajduje się mauzoleum, nie wiadomo, kogo tam pochowano. Nie zachował się żaden napis ani tablica. Miejsce było wielokrotnie profanowano, prawdopodobnie w poszukiwaniu kosztowności. Zapewne sadzono ze został pochowany ktoś ważny – bogaty. Spotkałam się z informacją, że w tym miejscu pochowano królową Carolę jednak nie jest to zgodne z prawdą. Carola zmarła 15 października 1907 r. w Dreźnie i tam została pochowana u boku męża Alberta I.

W innej, położonej bliżej drogi części cmentarza znajdują się powojenne pochówki sądząc po datach jeszcze w latach sześćdziesiątych chowano tam mieszkańców Szczodrego.  

   

 

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.