TAJEMNICA PAŁACU SZEDZIEC

Szedziec w powiecie Górowskim to mała wioska. Jadąc od strony Góry w kierunku Rawicza po lewej stronie stoi pałac, wystawiony na sprzedaż do dzisiejszego dnia jest zamieszkały. Tylko jedna część pałacu tętni życiem z drugą los obszedł się w okrutny sposób.

Czasy powstania budowli sięgają XVIII wieku kiedy to wzniesiona w stylu barokowym.
Od 1908 właścicielem pałacu był Alfred von Gossler który to za namową żony Elżbiety rezydencję rozbudował, na terenie posiadłości powstał też 2,5 h park wyposażony w rzeźby, tarasy, a nawet fontannę. Najprawdopodobniej w latach 20-stych XX wieku zostało wybudowane skrzydło północne pałacu. Nad wejściem umieszczono herb Alfreda von Gossler .
Ostatecznie pałac nabrał charakter rezydencji klasycystycznej.

Z pożogi wojennej pałac wyszedł bez szwanku, niestety poniemiecki bezpański majątek stał się gratką dla szabrowników, resztę jak w większości przypadków załatwiła ludzka głupota.
Pomimo tego ze obiekt jest wpisany na listę zabytków stan jego jest agonalny.
Obiekt znajduje się w prywatnych rękach. Właściciel zamieszkuje skrzydło północne, pozostała część pałacu powoli kona będąc niemym świadkiem ludzkiej głupoty.

Z wygryzionym dachem, a właściwie kawałkiem jaki jeszcze oparł się wichurom, ze stropami zerwanymi po piwnice powoli zaczyna tętnić życiem. A wszędobylska roślinność powoli przejmuje panowanie nad pałacem. Otwierając zdobione pałacowe drzwi przywita nas las drzew.

W internecie można wyczytać że właściciel nie pozwala zwiedzać ruin, cóż poradzić nie spotkałam nigdzie tabliczki zakaz wstępu . Jedynie widnieje na ogrodzeniu napis na sprzedaż z podanym numerem tel. otwarta brama wjazdowa zapewne dla potencjalnych nabywców.

Szkoda że nikogo nie spotkałam zapewne uzyskałabym odpowiedź na kilka nurtujących mnie pytań niekoniecznie już związanych z samym pałacem a tym co znajduje się w pałacowych piwnicach.

Nie chcę snuć domysłów,resztki porcelany to zapewne pozostałość po dawnych właścicielach obiektu. Natomiast pozostałości po pochówkach ? Jakoś tego sobie nie umiem wytłumaczyć.

Elementów nagrobnych naliczyłem kilkanaście czyżby pozostałość po jakimś zlikwidowanej nekropolii ?. I dlaczego zostały złożone w pałacowej piwnicy?.

 

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.