XVIII WIECZNY MŁYN DO WYROBU MĄCZKI KOSTNEJ.

Obiekt pozoru nieciekawy, bezbarwny historycznie, ze względu na swoją budowę. Budyneczek, który w zasadzie jest mi znany od lat. Jednak niewzbudzający jak dotąd mego zainteresowania. Ulokowany na styku dwóch wsi Boguszyc i Spalic, te ostatnie zostały już w zasadzie wchłonięte przez Oleśnicę.


Budynek znajduje się w skrajnej ruinie, wystawiony od wielu lat na sprzedaż, prawdopodobnie, jako bonus do działki, na której stoi, nie jest jednak tylko zwykłą ruiną.

Pierwsze, co w nim uderza to komin, nietypowy, jak by przemysłowy ulokowany na jednej ze ścian szczytowych budynku. Po przeciwnej stronie znajduje się drugi komin, typowy, jakie spotykamy w zabudowie mieszkalnej. Wskazuje to jednoznacznie, że przeznaczenie obiektu było przemysłowe, być może warsztat jakiegoś rzemieślnika. Postanowiłam ustalić, jaką funkcję spełniał budynek.

Okazuje się, że, obiekt jest wykazany na mapie niemieckiej z 1883 posiadał napęd wodny. Oznaczony został, jako Knochenmuhle, czyli młyn do produkcji mączki kostnej, która w tamtym okresie była stosowana, jako nawóz.

Obiekt ten mylnie jest wykazywany w niektórych publikacjach internetowych, jako cegielnia, ta owszem była w tym okresie na Spalicach jednak znajdowała się nieco dalej od tego młyna pokazuje ją kolejny wycinek z tej samej mapy, została oznaczona, jako, skrót ‚Zgl.’ Od Ziegelei (cegielnia).

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.