ZAMEK, KTÓRY UTONĄŁ W POMROKU DZIEJÓW.

Jest tak stary, że już dziś nikt nie pamięta, kto go wybudował. Położony z dala od osad ludzkich ukryty głęboko w dzikich leśnych ostępach nie oparł się upływowi czasu.

Jakie były jego losy, dlaczego został porzucony zapewne nie dowiemy się już nigdy. W czasach współczesnych, gdy stały jeszcze niektóre ściany zamek był rozbierany a pozyskane cegły, bloki granitowe, z których były zrobione schody posłużyły, jako źródło taniego budulca dla ludności z okolicznych wiosek. Nad tym, co nie rozgrabił i nie zniszczył człowiek panowanie przejął las.

Próbując ustalić historię zamku oraz właściciela zwrócić trzeba uwagę na ulokowanie zamku w terenie, która wskazuje na to, że był to zamek myśliwski. Wykluczyć natomiast można by odgrywał jakąś role strategiczną czy obronną, by był pobudowany, jako warownia ochraniająca szlaki kupieckie.


Najprawdopodobniejszą hipotezą, jaką bierzemy pod uwagę jest ta, że zamek położony jest na terenach należących niegdyś do jednego z książąt Oleśnickich. Najpierw tereny te należały do arcybiskupstwa gnieźnieńskiego, a od 1358 r. do kapituły wrocławskiej, od której to Kondrat I w połowie XIV wieku odkupił zamek w Miliczu oraz inne włości w tym zamek myśliwski, którego historię próbujemy odtworzyć

Do czasów współczesnych zachowały się już tylko fundamenty, niektóre podziemia, ślady po studni, która znajdowała się w pobliżu głównej bramy zamku oraz lodownia. Notabene jest o dziwo w całkiem dobrej kondycji mając na względzie inne pozostałości zamku. Niestety nie jesteśmy archeologami by na podstawie tego, co można zobaczyć na chwilę obecną w terenie wysunąć konkretniejsze wnioski, opieramy się w zasadzie na domysłach i logicznym łączeniu faktów z braku jakichkolwiek wzmianek historycznych czy zapisów w kronikach. 

Las skrzętnie ukrywa swoje tajemnice, zapewne wrócimy tam jesienią być może uda się na podstawie ruin i tego, co oparło się upływowi lat sporządzić szkic jak bryła zamku mogła wyglądać być może rzuci to jakieś światło na dzieje i historię tego zamku.

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.