Złoty interes, czyli złoto dla naiwnych

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie glut-2j.png

Odkąd w lokalnych mediach na początku maja pojawiały się informacje o rozpoczęciu prac poszukiwawczych na terenie przypałacowym w Minkowskim pojawiły się również pytania o pozwolenia na prowadzone badania. Otóż, poszukiwać skarbów w naszym kraju może każdy, bez względu na płeć, wiek, przynależność religijną czy orientację seksualną – oczywiście, po za pomysłem (miejscówką) trzeba spełnić określone warunki i mieć stosowne pozwolenia. Czy prowadząca poszukiwania Fundacja Śląski Pomost je posiada?

Jak to jest z tymi pozwoleniami.

W udzielanych mediom wywiadach prezes Fundacji Roman Furmaniak twierdzi, że wszystko jest uzgodnione z Opolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i są w stałym kontakcie z MKiDN, organizacja posiada stosowne pozwolenia na poszukiwania ukrytych nazistowskich depozytów, których lokalizacja została wymieniona w tzw. „dziennikach wojennych” obecnie, badana jest jedna z lokalizacji, w której znajdują się zrabowane kosztowności w tym kilka ton złota. O „dziennikach wojennych” i tonach złota w Minkowskim pisałam wielokrotnie, nie widzę sensu do tego wracać, jednak kwestia pozwoleń okazała się bardzo interesująca i postanowiłam to sprawdzić.

Na zapytanie czy OWKZ wydał pozwolenia Fundacji Śląski Pomost na badania inwazyjne, służby konserwatorskie odpowiedziały dość enigmatycznie używając sformułowania, że na to pytanie nie można udzielić precyzyjnej odpowiedzi. Rozumieć można to dwojako – udzielił, ale nie na poszukiwania domniemanych depozytów, albo, udzielił, ale nie wie, na co się pisał i nie przewidział takiego nagłośnienia tematu.

Jednoznacznej odpowiedzi udzieliło MKiDN jak wynika z pisma – ministerstwu nic nie jest wiadome o wydaniu takiego pozwolenia, mało tego, Ministrem właściwym dla Fundacji Śląski Pomost jest Minister Zdrowia, miejmy nadzieje, że uzdrowi tę sytuację.

 Zatem jak to jest, czyżby WKZ kłamał? a może to przedstawiciele wspomnianej Fundacji wprowadzają media w błąd chcąc na siłę przeforsować skarbową sensację? Naturalnym jest, że skoro Wojewódzki Konserwator Zabytków twierdzi, że pozwolenia nie wydawał a badania trwają mogło dojść do przestępstwa, dlatego też w kolejnym piśmie padło zapytanie czy wobec zaistniałej sytuacji służby konserwatorskie powiadomiły o tym organa ścigania.

Prawda jak zwykle leży po środku. 6.08.2020 Fundacja Ślaski Pomost wystąpiła z wnioskiem do Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o wydanie pozwolenia na prowadzenie rozpoznawczych badań nieinwazyjnych przy użyciu urządzeń elektronicznych oraz badań archeologicznych w związku z robotami ziemnymi prowadzonymi w ramach „Budowa sieci oświetlenia i monitoringu odbudowa ogrodzenia pałacowego oraz wykonanie odwiertów geologicznych w miejscowości Minkowskie” pozwolenie zostało wydane do 30.12.2022, jednak już 15.10.2020 Fundacja wystąpiła z kolejnym wnioskiem o zmianę poprzedniego i poszerzenie zakresu robót o rozpoznanie fundamentów budynku gospodarczego wykopami liniowymi o szerokości 1 metra wzdłuż linii współrzędnych ………..

Jak na tę chwilę jest to jedyne pozwolenie wydanie przez służby konserwatorskie na prowadzenie prac w założeniu  pałacowo parkowym w Minkowskim. Żadnego pozwolenia w myśl ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami art.36. ust. 1 pkt 12 – prowadzenie poszukiwań zabytków – poszukiwanie ukrytych lub porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, przy użyciu wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych i technicznych oraz sprzętu do nurkowania – nie wydano.

Gdzie jest skarb.

Oczywiście gołym okiem widać, że jest to próba prowadzenia poszukiwań pod pretekstem odtwarzania ogrodzenia czy też budowania sieci monitoringu, pozostaje pytanie jak to się ma do jasno przekazywanych w mediach intencjach Fundacji, że nie robią ogrodzenia a szukają mitycznego skarbu nazistów. Całą sytuacje stawia to w jeszcze bardziej bladym świetle, jeśli uwzględnimy – fundamenty budynku gospodarczego. Przyznam się, że już się zgubiłam, miała być oranżeria – według mojej wiedzy jest to szklarnia, która posiadała fundament z cegieł, a we wniosku wymieniany jest fundament budynku gospodarczego. Bez wnikania w detale widać, że jest to historia lepiona do własnej konsystencji. Dziwi również fakt, iż WKZ nie wyznaczył głębokości odwiertów geologicznych, czyżby pod tą postacią chciano przemycić możliwość poszukiwań, na zasadzie jak coś traficie to najwyżej zgłosicie, że wyszło podczas odwiertów?  

Skarbowy mit i wielki kit.

Sytuacja, jaka spotkała dziennikarza Nowej Trybuny Opolskiej, który zwabiony skarbowymi sensacjami złożył w Minkowskim wizytę przypomina dziwnie historie z przed kilku lat z 65 km. Otóż redaktor nie został wpuszczony na teren pałacowy usłyszał jedynie;  

Podobnie zachowywali się „ odkrywcy złotego pociągu” spod Wałbrzycha, po informacjach, które poszły w media, podczas prac badawczych za transmisje czy robienie zdjęć żądano zapłaty. O ile tamten przypadek mogłam zrozumieć, bo przedsięwzięcie było kosztowne to tu nijak nie pojmuje takiego zachowania, no, ale każdy ma swój plan na finansowanie działalności Fundacji, ja na przykład sprzedawałam kubki.

Budzące kontrowersje informacje Fundacji Śląski Pomost o prowadzonych badaniach inwazyjnych w celu odnalezienia ukrytego złota spowodowały kontrole prowadzonych prac, nie stwierdzono nieprawidłowości, zatem można uznać, że są to informacje nieprawdziwe, mające na celu wywołanie kolejnej skarbowej sensacji. Uważam, że jest to sytuacja bardzo niepożądana, ponieważ może skutkować kolejnymi zniszczeniami pałacu pod pretekstem poszukiwania pseudo skarbów. O opinie całej sytuacji poprosiłam dwóch archeologów zrzeszonych w SNAP-ie, niestety oboje podzielają moje obawy.    

Źródła;

Własne,

Fotokopie dokumentów – Fundacja Thesaurus

Fotografia pałacu – domena publiczna,

Artykuł NTO – https://nto.pl/zloto-pod-namyslowem-poszukiwacze-skarbow-szukaja-10-ton-hitlerowskiego-zlota-ktore-ma-byc-ukryte-w-palacu-zdjecia/ar/c1-15625142?fbclid=IwAR1DPGxoAEe87rYhyhAS-JpYrpBN0TK3JO5Itv2ABscEm1tZIN88_9IUzkI

Autor

Paulina

Zobacz wszystkie posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.